Техніка Колеса балансу
З 2017 року ми виготовляємо планери. Перший планер був лише на 3 місяці, тому що в ньому щодня ми виділяли цілу сторінку для аналізу дня. Потім ми переробили планер та розмістили аналіз дня на спільній сторінці з планами на день.
Ще в планері також залишився аналіз кожного тижня і кожного місяця зі спеціальних питань.
Але ми часто отримували запити планера на весь рік. І ось ми його зробили – це Планер для бізнесу та особових справ Актив. Основна його частина – це блок у клітину, який можна просто заповнювати чи розкреслювати на тиждень. А наприкінці та на початку є основні таблиці та техніки планування.
І в цій статті ми поговоримо про основну лінію, фундамент планера Актив – сфери життя.
Чи погодьтеся ви з тим, що для життя насолоду необхідна гармонія у всіх сферах. Наприклад, якщо є проблеми зі здоров'ям, то не хочеться відпочивати, ні працювати. Якщо є проблеми у відносинах (або їх просто немає, не лише любовних, а й дружніх), то жодні заслуги у кар'єрі та фінансах не зможуть перекрити душевної порожнечі та самотності.
Основа Планера на рік для бізнесу та особових справ Актив
Тому в основу планера як нитку в намисто прокладено Колесо Балансу. На перший погляд, цього можна не помітити, але при використанні, ви все побачите. А для знайомства опишемо все тут:
- Планер починається з Аналізу твого життя.
- Кожен із 12 місяців ти покращуєш одну із запропонованих сфер життя, яку ти вивів під час попереднього аналізу
- У середині блокнота (через півроку) знову аналіз життя. Ти порівнюєш свій початок року і що ти маєш через 6 місяців. Вносиш корективи та рухаєшся далі.
- Наступні півроку сферу життя для роботи на ній ти вибираєш самостійно щомісяця.
- І найнепомітніше – це кейси на кожному розвороті, які ми дуже ретельно підбирали так само по кожній сфері життя. Вони чергуються кожен розворот одна сфера за іншою, щоб тобі не було нудно.
- І наприкінці року ми знову аналізуємо життя. Звіряємо вже всі колеса та відповідаємо на спеціальні запитання «Підсумки року» – це маленька частина нашої великої книги ПідсумкиПлани, яку ми робимо під кожен новий рік. А тепер основні моменти будуть у вашому планері Актив – цей планер буде реально ціла книга-історія твого року! Вау!
Ну як?) такий підхід простежується у всіх наших продуктах. Аналіз + Планування.
Колесо балансу / Що таке?
Ти знайомий з технікою Колесо балансу чи Колесо життя?
Я вперше познайомилися на 4 курсі університету, коли викладачка привела свою подругу коуча. І після цього я зайнялася і навчилася в 3-х школах коучингу, практикувала і в результаті в 2017 році створили перший справжнісінький коучинговий планер. Робила його для себе на основі всіх вивчених технік та методик. Але несподівано він сподобався ще й… тисячам людей)) І зараз уже 2022 рік, а ми продовжуємо випускати та модернізувати наші корисні блокноти.
Сфери життя: 4 чи 12?
Перш ніж планувати життя, рік чи будь-який період, потрібно проаналізувати, де ти зараз перебуваєш. Спочатку планер ви знайдете колесо балансу.
- Звичайно, краще усамітнитися і в спокійній атмосфері зробити цю вправу.
- Багато коучів пропонують використовувати 8 сфер колеса, такі як: здоров'я, ставлення, оточення, покликання, забезпеченість, самовдосконалення, яскравість життя, духовність.
- Ми схиляємось до об'єднання на 6 сфер: здоров'я, духовність та любов до себе, кар'єра та фінанси, сім'я та стосунки, відпочинок, хобі та особистісне зростання.
- Хтось пропонує ділити життя на 4 частини: соціальне, емоційне, психологічне, духовне.
- Також є цікавий спосіб розмежування за стихіями: повітря, вода, вогонь, земля.
- Так само сфери життя товариств можна перенести на своє життя: економічне, політичне, соціальне, духовне.
- Або: фізична, матеріальна, соціальна, духовна.
- Чи може бути 12? Сім'я, економіка, робота, здоров'я, імідж, любов, секс, навчання, дружба, мистецтво, транс, альтруїзм.
Аналіз життя – план
- Виберіть свої 6 сфер життя у планері
- Проаналізуйте їх з питань на сторінці з колесом (або у статті нижче)
- Виберіть 2-3 із найменшою кількістю балів
- Виписати всі «нагромадження» з голови
- Пропишіть річні/основні цілі на ці сфери (по 2-3), а на решту обов'язково виберіть по 1-2 цілі, щоб вони зберігали свій баланс
Тепер переходимо докладно до кожного пункту
З чого зараз складається ваше життя?
Із запропонованих вище або ваших особистих оберіть ті сфери, які є у вашому житті. Бажано, щоб вони повторювалися і в наступних 2 колесах.
Запиши їх у затемнені місця колеса.
Аналізую життя
Тепер дайте відповідь щиро і головне швидко не замислюючись, і не намагаючись щось оцінити розумом, на запитання:
«На скільки я задоволений своїм здоров'ям на сьогодні? Позначка 10% – дуже незадоволена, позначка 100% – у мене все ідеально».
Зробіть позначку на колі і так оціни кожну наступну сферу життя.
Фігура мого життя
Тепер те, що сталося, постарайся поєднати між собою. В ідеалі – має вийти Коло/Колесо. Але найчастіше 1-3 сфери життя відстають від інших більше – це і є твої зони зростання, ті сфери над якими потрібно працювати насамперед, тому що вони – просто. Тягнуть. Тебе. На. Дно.
Мої «накопичення» чи методика GTD Девіда Аллена
Getting Things Done часто перекладають як «довести справи до ладу», хоча точніше було б «довести справи до кінця». Її суть у тому, щоб не просто сортувати справи та звільняти голову, а щоб Завершувати Справи.
Суть виписати все-все-все, що є в голові.
Тільки не плутайте цю методику із звичайним списком справ. Її особливість у тому, що потрібно виписувати все до найдрібніших деталей та думок. Щоб ці дрібниці не крутились у думках і не заважали жити. Суть – фіксувати абсолютно все, спустошити мозок та використати всі його ресурси для справ, а не «думок».
- Виділіть 1 місце, куди все записуватимете. Важливо! Щоб «це» завжди було під рукою і як тільки є думка/справа/що записати, ви одразу писали
- Великі завдання одразу розбивайте на дрібні (відразу!)
- Виділяти пріоритети. Можна кольором, літерою, писати термін виконання, нагадування.
- Оновлення списків.
- Виконуйте, дійте!
|
- Рекомендуємо перше написати на комп'ютер чи на листок.
- З цією вправою ми випишемо все, що накопичилося в голові
- Потім непотрібне можна викреслити. А таке реально може бути воно є в думках, але за фактом вже нам не актуально
- Все потрібне розсортувати за категоріями в це , те, що завжди буде під рукою
|
Постановка цілей
І тільки тепер ми можемо перейти до постановки цілей ! Тепер цілі будуть твої, а не інша чи «нового модного» блогера
- Подивися на сфери, які «кульгають» (1-3, не більше) і до них постав по 2-3 цілі на рік/потрібний період
- Далі за зростанням запиши інші сфери життя та цілі до них (по 1-2). І чим більше балів у сфері життя, тим менше цілей, тому що зараз воно в тебе гарне, і потрібно підтримати інші сфери, щоб повернути собі баланс. Але в жодному разі не можна «кидати» успішні сфери і нічого на них не планувати. Обов'язково, хоча б 1 маленьку мету для себе пропиши
- Розпиши цілі, зустрічі, канікули, дні народження по місяцях на весь рік – тепер ти бачиш завантаженість свого року і коли що можна додавати.
- Переходь до детального планування кожного місяця. А наприкінці місяця обов'язково повернися сюди для аналізу місяця та планів на наступний (саме для цього і є 2 закладки).
- А кожен день ти можеш планувати як завгодно: сторінку на день, розворот розкреслить на тиждень у зручному для тебе форматі, розділити сторінку на 2 дні або загалом писати список на сторінці на тиждень і просто його виконувати. У цьому є секрет нашого блокнота – основа планування + вільне планування. Як тобі зручно?
- Нижче сторінки планування в планері Актив :
Ось у принципі і все.
Крім того, звичайно, що в планері Актив через півроку і рік ти повториш всю цю процедуру) А GTD робитимеш постійно)
Поділіться, як ви ставите цілі? Як вам наша методика?
Бажаємо вам чудового року, а Планер Актив буде поруч як вірний друг і зберігач твоїх планів та завдань!