Як вибрати пріоритети? Пріоритет – це першість за часом у відкритті, винаході чого-н. Словник
«Витрачайте ваш невосполнимое час на Головне» – цитата, яка найбільше запам'яталася мені в книзі Гліба Архангельського «Тайм-драйв»
«На жаль, в наших школах і вузах практично не вчать розстановці пріоритетів. Не вчать визначати для себе, що головне, а що — не дуже. Є обов'язкова програма, з якої, як вважається, необхідно засвоїти «всі». Що з цього «всього» вам потрібно, дуже потрібно. А що — так собі або взагалі не потрібно, — про це зазвичай ніхто не замислюється.
В нашому житті такий «обов'язкової програми» немає.
Хочеться багато чого: і успіхів у роботі, щастя в особистому житті. І сходити в ресторан з друзями, почитати улюблену книгу... «Всі-всі-всі» — не встигнеш, доводиться вибирати.
Вся наша життя — безперервний вибір.У цій статті розглянемо кілька основних варіантів визначення пріоритетів.
Коли в нашому житті розставлені пріоритети, ми чітко знаємо до чого йти. Ми не розмінюватися на дрібні справи. Концентруємося на тому, що принесе нам 80% успіху.
У наших планерах теж є опис вибору пріоритетів, щоб при використанні, людині не потрібно було шукати інформацію ззовні – все вже записано)
Гліб Архангельський у книзі «Тайм-драйв» пропонує «Матрицю критеріїв» визначення пріоритетів
Матриця критеріїв допомагає зробити процес вибору не стихійним, а усвідомленим, «прозорим». Дозволяє взяти до уваги набагато більше параметрів, ніж ми здатні одночасно утримати в голові
«На основі чого ми щодня визначаємо, що цим завданням треба зайнятися в першу чергу? А цієї — в другу? У кожного з нас в голові діє матриця критеріїв, на основі якої ми зважуємо завдання. Ця матриця залежить від професії, типу особистості і багатьох інших параметрів. Немає єдино вірною матриці критеріїв. Спробуйте виписати ті критерії, на основі яких ви щодня зважуєте завдання» – Архангельський Р.
Цінності людини – це те, що для нас є найголовнішим на даний момент життя. Те, заради чого ми готові пожертвувати багатьом.
Психологи і коучі виділяють такі базові цінності: Робота, Відносини, Сім'я і друзі, Побут. Тіло і здоров'я, Розвиток, Матеріальне благополуччя. Відпочинок, Любов, Влада, Слава. Комфорт, Статус, Освіта. Особистісний ріст, Психологія, Краса, Духовність.
І саме на основі наших цінностей і базуються пріоритети.
Знаєш цінності – можеш вдало розставити пріоритети.Цінності змінюються протягом життя. Тому цілі і пріоритети потрібно будувати на тих цінностях, які є актуальними на сьогодні.
«Питання цілей і пріоритетів невіддільні від питання цінностей. Не можна відповісти на питання «Що для мене важливіше, то чи це?». Поки не відповіси: «Що для мене важливо взагалі, в принципі?». Завдяки тайм-менеджменту всього за кілька ходів перемикаємо уваги з технологічних питань організації часу на світоглядні. Людина замислюється про те, для чого йому потрібно досягнення тих чи інших результатів.» – Архангельський Р.
Про його важливість говорить так само А. Палієнко.
Голова колгоспу з анекдоту:
– «Поясни, у чому секрет твого успіху?»
– «Секрет — в методі трьох цвяхів. Бачите, у мене над столом вбиті три цвяхи. Коли зверху приходить указивка, я її вішаю на перший цвях. Через деякий час приходить нагадувач. Тоді я перевішую указивку на другий цвях, а нагадування вішаю на перший. І коли я знімаю указивку з третього цвяха, я починаю її виконувати. І зауважте більшість указивок навіть до другого цвяха не доходить».
У військових той же метод виражений ще простіше: «Пам'ятай принцип ППО: почекай виконувати — скасують».
Перше питання: чи потрібно це робити взагалі? Після цього питання варто запитати себе: «чи це Має виконувати саме я?»
Згадайте або випишіть з щоденника за останні пару днів-тиждень завдання, які вирішувалися в ході дня. Виберіть з них найбільш пріоритетні.
Найчастіше ми починаємо міркувати так, наводить приклад Р. Архангельський: «Це — важливо... Це необхідно... Без цього абсолютно неможливо... Це — «до вчора»... Про це просив сам Василь Сидорович...» Підсумок — всі пріоритетні завдання.
«Пріоритет» — означає «той, хто йде першим» (prior , «перший» по-латині). Всі справи не можуть бути однаково важливими.
Тому зіставте те, що ви робили, з результатами того, що отримали від цих дій.
У щоденнику (ідеально підходить планер My perfect day підсумки дня) щоденно в кінці дня записуйте 2 речі: саме значуща подія дня і саме безглузде заняття за день.
Потім підсумуйте і щотижня і щомісяця у підсумках планера запишіть саме значуща подія і саме безглузде заняття тижні, а потім – місяця.
Визначте до яких цінностей відносяться ці події – це і є ваші пріоритети зараз. А безглузді справи покажуть, що з'їдає ваш час. І ви подумаєте як це змінити.
Це один з найскладніших моментів.
«Неможливо однаково інтенсивно працювати над десятком-другим довгострокових цілей одночасно. Наскільки б вам хотілося одночасно і створити бізнес, і стати популярним телеведучим. І мати при цьому п'ятьох дітей — навряд чи все це вийде поєднати. Потрібно вибирати, розставляти пріоритети. Це не значить обов'язково відмовлятися від якихось цілей назавжди. Визначити, які цілі для вас є першочерговими на даний момент, вкрай важливо» – Архангельський Р.
Саме тому в нашому планері ми зробили щомісячні челленджи з завданнями (!). Де кожен місяць ми присвячуємо жодній сфері життя. Покращуємо її і тим самим гармонізуємо і балансуємо наше життя. А це підвищує продуктивність і результати.
Найпростіший спосіб зважити довгострокові цілі. Використовувати в якості критеріїв 5-7 ваших ключових ценностеий (див. пункт 2). Далі зробити все по матриці критеріїв (див. пункт 1).
«Визначивши порівняльну пріоритетність довгострокових цілей, проаналізуйте ваш щоденник. Визначте, скільки приблизно %часів і ви виділяєте на кожну з цих цілей. Часто виявляється, що витрати часу на різні цілі не співпадають з їх пріоритетністю. Найбільш значимого дістається менше всього часу.
Начинаем с техники экономии времени. Задать себе вопрос: «На что тратится мое время и как тратить его более рационально»? И мы придем к вопросу о целях своей деятельности. Без понимания целей невозможно выяснить, что более эффективно, а что менее; на что стоит тратить время, а на что — не стоит. Приходится определяться с целями, и самое главное — с приоритетами.
А вопросы целей и приоритетов неотделимы от вопроса ценностей» – Г. Архангельский. Поэтому, возвращаемся к пункту 2 и не пропускаем его больше)
Эти методы известны всем, поэтому останавливаться на них не будем. Просто впишем их в наш список «Определить приоритеты»
У нас есть такие таблицы в бесплатном доступе) Просто поделитесь этой ссылкой«https://fluxblogua.wixsite.com/printables» в своих соц сетях с активным упоминанием нас (чтобы мы увидели).
Или пришлите ссылку перепоста/стори. И мы отправим вам 14+ полезных и оригинальных таблиц для планирования и самопознания.
К каждому делу в ежедневнике пишите букву по важности:
А – жизненно важное; Б – важное; В – приятное.
Здесь применяем коучинговые техники и отвечаем честно и письменно на вопросы:
Вот такие 9 оригинальных способов выбора приоритетов.
Какие из этих методов используете вы? Что нравится? Может у вас есть свой метод – поделитесь, очень интересно!)